Fingerslikkende lækre måder at sylte courgetter på

Kulinarisk ekspert fortalte om en meget enkel opskrift, hvis resultat bare vil overraske dig behageligt.

Sådan sylter du courgetter / collage: Vi, foto: screen

Når der er en god høst af courgetter, eller du har købt disse frugter med en reserve, kan du ikke kun tilberede en masse varme retter af dem, men også kolde snacks af courgetter.

Vi anbefaler også at læse materialet: Gift, der kan dræbe: Kan du spise tømt dåsemad?

Den vores landsmande konditor, lærer, tv-vært og kulinariske ekspert Elizaveta Glinskaya fortæller, hvordan man tilbereder syltede courgetter.

Hun bemærkede, at du kan marinere sqh om aftenen og allerede om morgenen nyde den færdige ret. Det tager ca. 10-12 timer, men du kan også lade dem marinere i 24 timer.

For at tilberede marinerede courgetter skal du bruge:

  • 1 kg sqh,
  • 1 spsk. salt (uden glidemiddel)
  • 1.tsk. sukker (uden glidemiddel)
  • 4-5 fed hvidløg
  • dild
  • laurbærblad
  • 1 spsk. eddike

Du skal tage to nye cellofanposer og lægge dem i hver sin. Vask de små courgetter, skær dem i små aflange stykker, og læg dem i poserne.

Dernæst skal du hakke dild – du kan hakke den i store stykker, fint er ikke nødvendigt. Skær derefter hvidløg i skiver og tilsæt laurbærblad. Tilsæt derefter laurbærblad, salt og eddike.

Når alle ingredienserne er i posen, skal du dreje enden af den og ryste den fast, men forsigtigt, så courgetterne bliver godt blandet i marinaden.

Derefter skal posen stå i køleskabet, og så skal du tage den ud med jævne mellemrum og ryste den igen. Courgetten vil frigive sin saft, og der vil dannes en væske i posen, som blandes med courgetterne, når den rystes.

“Allerede efter 10-12 timer vil courgetten være lækker, syltet og velduftende. Jeg sender posen med sqh i køleskabet og venter,” siger Glinskaya.

Se videoen om, hvordan man sylter sqh:

Hvem er Lisa Glinskaya?

Elizaveta Glinskaya er konditor og vinder af sæson 2 af det kulinariske realityshow MasterChef. Hun er uddannet på den franske kokkeskole Le Cordon Bleu, hvor hun studerede madlavning og konditori. Optræder på tv som kulinarisk ekspert og dommer (programmerne “Vse Budere Dobre”, “Vse Budere Smachno!”, “MasterChef-9”, “MasterChef. Professionals” osv.). Forfatter til masterclasses om konditorkunst og kogebøger. Hun åbnede sin egen skole for konditorkunst GL.

Hvis du opdager en fejl, skal du markere den nødvendige tekst og trykke på Ctrl+Enter for at informere redaktionen.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Håndlavede køkkenknive og kokkeknive i professionel kvalitet